Billetinfo – se under den enkelte koncert.

- Denne begivenhed er allerede afholdt.
Aske Jacoby med band
5. december 2018, klokken 19:30 til 21:00
Begivenhed Navigation

Aske Jacoby er en musikbegavelse ud over det sædvanlige. Udover at være en af dette lands absolut stærkeste og mest originale guitarister viser han også et stort og sjældent talent for sang og sangskrivning. Med de to USA-indspillede albums “Chant” (2014) og “Luna Plena Super Me” (2016) demonstrerer han sit talent for storytelling, originale og samtidig enkle melodier, og, naturligvis, excellent musikerskab i samspillet med to af USA’s bedste og mest personlige musikere, bassist Tony Scherr og trommeslager Jim Keltner.
Med sangene fra disse albums har Aske Jacoby helt og fuldt omfavnet en karriere som solo artist og turnerer nu i Europa med sin musik. Denne aften skal vi høre ham i samspil med, kan man vel sige, de to danske ækvivalenter til Scherr og Keltner, nemlig Jakob Falgren (bas) og Jakob Høyer (trommer), suppleret med den fremragende guitarist, Rune Funch.
“Jacoby har alle dage haft en gnistrende musikalitet og har derfor været en elsket musikalsk samspiller i så mange sammenhænge på den danske rockscene. Og han er altså bedre end nogensinde” (GAFFA)
GENEREL BILLETINFO:
Billetter til vores koncerter skal købes på nedenstående hjemmeside.
Som udgangspunkt skal billetter købes på ovenstående hjemmeside, da vi helst ikke sælger i døren. Er der ændringer i billetsalg, vil det altid fremgå i opslaget til den enkelte koncert.